- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna, Faroe Adaları ile balık için serbest ticaret bölgesi kurmak istiyor

Ukrayna, Faroe Adaları ile balık için serbest ticaret bölgesi kurmak istiyor sitemize 25 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 804 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 Ukrayna, Faroe Adaları ile balık için serbest ticaret bölgesi kurmak istiyor 

Kiev, Danimarka’ya bağlı özerk bir yerel yönetime sahip, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan Faroe Adaları ile balık için serbest ticaret bölgesi kurmak istiyor.

Ukrayna Ekonomik Gelişim ve Ticaret Bakanlığında, Faroe Adaları ile serbest ticaret bölgesi anlaşması hazırlıkları yapılıyor.

Kommersant-Ukraina haberine göre söz konusu serbest bölge anlaşmasının inisiyatifi, ürünlerini Ukrayna’ya satmak isteyen Danimarka’dan çıktı. Ukrayna Devlet İstatistik verilerine göre Ukrayna’dan Faroe Adaları’na gerçekleştirilen ihracat hacmi sadece 3,9 bin dolar (Ukrayna’nın toplam ihracatının sadece %1). İhraç edilen en yaygın ürünler arasında, toplam ihracatın %87’sini oluşturan ahşap ürünleri yer alıyor. Adalara ayrıca Ukrayna balı ve sebzeler de ihraç edildiği bildiriliyor.

Bu durum Faroeliler için daha karlı olacağı düşünülüyor. Çünkü buradan 2012 yılında Ukrayna’ya yapılan ihracatın hacmi %22,1 artarak 8,2 milyon dolar oluşturdu. Faroe’nin Ukrayna’ya yaptığı ihracatın %100’ünü deniz balığı (somon, ringa ve uskumru) oluşturuyor.

Bakanlık açıklamasında, Faroe Adaları’ndan ithal edilen balıkların yerli üreticilere zarar vermediği söyleniyor. Dolayısıyla ülkeler, mevcut tüm gümrük tarifelerini sıfırlanması üzerine duruyor. Bu anlaşma, Faroe şirketlerine, Norveç ve İzlandalı okyanus balığı üreticilerini kaydırma olanağı verecek. Şu ana kadar bu ülkeler, Ukrayna ile serbest ticaret rejimine bağlı olarak öncelikli haklara sahipti.

Ekonomik çıkarın olmamasına rağmen, Faroe Adaları ile serbest bölge anlaşmasının imzalanması,Ukrayna’nın Avrupa ülkelerine yönelik tuttuğu rotaya uygun. Serbest ticaret rejimi şu anda Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn gibi Avrupa Serbest Ticaret Birliği (ASTB) üye ülkeleri ayrıca Makedonya ve Karadağ için geçerli.

Ukrayna ayrıca Sırbistan, Türkiye, Kanada, Vietnam ve Fas ile serbest ticaret bölgesi anlaşması imzalamak üzere çalışmalara devam ediyor.

balik-ciftligi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :