- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna Tatarlara Hep Haksızlıklar Yaptı

Ukrayna Tatarlara Hep Haksızlıklar Yaptı sitemize 09 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 750 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukrayna Tatarlara Hep Haksızlıklar Yaptı

Eski SSCB ülkeleri uzmanı, araştırmacı, yazar Prof. Paul A. Goble,Svoboda (Azatlık) radyosuyla yaptığı röportajda Ukrayna iktidarının 1991 yılından bu yana Kırım Tatar halkına haksız davrandığını söyledi.

Farklı etnik ve din toplulukların yaşadığı Ukrayna’da devlet yönetimi eğer gerçekten isteseydi bugüne dek olumlu adımlar atma şansına sahip olduğunu, Kırım Tatar halkının tamamının tarihi topraklara dönüşü ve onların Ukraynatoplumuna kazandırılması, Ukrayna’ya vatan diyen iki halkın birlikte var olma örneğini sergileme imkanını kullanamadığını kaydeden Paul Goble, “Ukrayna’da yapılan hataların en büyüğü, Vatandaşlık Yasasına, sürgünde yaşayan Kırım Tatarların hemen dahil edilmemesi oldu. Ukrayna dışında yaşayan Ukrain asıllı kişilerin sahip olduğu vatandaşlık hakları Kırım Tatarlara hemen verilmedi. Ukrayna vatandaşlığına kabul edilmeleri ise sürgün sonrasıUkrayna toplumuna entegre olmalarını sağlamıştır” dedi.

tatar-surgunu

“MOSKOVA HEP RAHATSIZ OLDU”

Goble, “Öte yandan Kiev’de Kırım Tatarlarıyla yapılan her olumlu müzakere Moskova’yı hep rahatsız etti. (Moskova) Kırım’da etnik topluluklar arası diyalog kurulmaması ve yarımadanın Rusya’ya verilmesi içinKırım’daki Rusları sürekli kışkırtmıştır. Dolayısıyla Kırım’ın jeopolitik konumu bile Kiev’e Kırım Tatarları ve İslami değerler hakkında söz söylemesine izin vermiyor” şeklinde konuştu.

tatar-tehciri

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz