- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna’da Emlak Sektörü Durgun

Ukrayna’da Emlak Sektörü Durgun sitemize 17 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.249 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukrayna’da Emlak Sektörü Durgun

Ukraynalı emlakçılar piyasanın durgunluğundan şikayet ediyorlar. 2008 ekonomik krizinden sonra Ukraynalılar ipotek kredisi almayı korkuyorlar. ‘Uygun Fiyatlı Konut’ adlı devlet programı ise etkin çalışmıyor.

Svoboda (özgürlük) radyosunun haberine göre Ukrayna emlak piyasasının depresif halde olduğunu belirten Ukrayna Emlak Uzmanları Birliği Başkanı Sergey Zlıden, “Ukrayna emlak piyasası ulusal para biriminin istikrarına çok bağlıdır. Eğer grivna devalüe edilirse ve emlak piyasası endekse edilmezse, 2008 yılında olduğu gibi olur” dedi.

Emlak piyasası uzmanı Eduard Brazas ise “Emlak piyasasındaki mevcut durum 1990’lı yılların sonunda Ukraynalıların emlak satın almaya parası olmadığı durumu anımsatıyor” dedi. Brazas, “İpotek tutarı emlak fiyatının toplam tutarının yüzde 15’idir. İnsanlar ipoteği çok büyük olmayan bir tutar için alıyor. İnsanların 15 yıllık yüzde 80 aldığı klasik bir durumlar neredeyse yok.” şeklinde konuştu.

Uzmanların söylediğine göre “Uygun Fiyatlı Konut” gibi devletin kredi programları kabul görmüyor. Emlak uzmanı Brazas bu programların seçim yatırımı olarak yapıldığını düşünüyor.

Uzmanlar bugüne dek emlak fiyatlarının yükselme eğilimi göstermediğini de belirttiler. Bunu birkaç nedene bağlıyor: Ukraynalıların geliri azalıyor, tasarrufları yok, kendi yatırımları ise batıyor.

Kiev_de-ev-apartmanKiev_evleri

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz