- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna’da muhalefet her geçen gün güçleniyor

Ukrayna’da muhalefet her geçen gün güçleniyor sitemize 30 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 706 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukrayna’da muhalefet her geçen gün güçleniyor

Razumkov Sosyal Merkezi tarafından yapılan anket çalışmaları sonuçlarına göre; Ukraynalılar, Bölgeler Partisi, Batkivşina, Yumruk, Svoboda veUkrayna Komünist Partisi gibi beş partiyi Ukrayna parlamentosuna göndermeye hazır.

razumkov.org.ua verilerine göre eğer yakın zamanda bir parlamento seçimi yapılmış olsaydı, ankete katılanların %22,1’i Bölgeler Partisi’ne; %18,4’ü Batkivşina Partisi’ne; %15,5’i Yumruk Partisi’ne; %9,3’ü Svoboda Partisi’ne ve %6,9’u Komünist Partisine oy verecekti.

2012 yılında Ukrayna’da yapılan parlamento seçimleri esnasında Bölgeler Partisi %30; Batkivşina Partisi %25,54; Yumruk Partisi %13,96; Komunist Partisi %13,18; Svoboda Partisi ise %10,44 oy almıştı.

Anketi yapanlar, Batkivşina, Yumruk ve Komunist Partilerine oy vermek isteyenlerin sayısının Mart ayına göre arttığını söylüyor. Diğer partilere verilmek istenen oy oranı ise hemen hemen aynı kaldı.

Ukrayna’nın Batı bölgesinde oy oranı neredeyse aynı olan Batkivşina, Svoboda ve Yumruk olmak üzere üç muhalefet partisi lider konumda; Ukrayna’nın merkez bölgesinde yine Batkivşina’ya ve Güney – Doğu bölgelerinde ise Bölgeler Partisi’ne ilgi büyük.

Ankete katılanların %37,4’ü muhalefet partisine, %24’ü hükümet yanlısı siyasi güçlere sempati  duyuyor; %13,1’i için hükümet yanlısı veya muhalefet hiç fark etmiyor. %14,6’sı ise partilerden hiçbirini desteklemediğini söylüyor.

Söz konusu anket, 12 – 16 Nisan günleri arası Ukrayna’nın tüm bölgelerinde yapıldı. Ankete katılanların sayısı 2010 kişi olup, anketin olası örnekleme hatası %2,3.

ukrayna-meclisinde-kavga

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz