- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

UKRAYNA’DAKİ KIRIM HARBİ TÜRK ŞEHİTLİĞİNDE ANMA TÖRENİ YAPILDI

UKRAYNA’DAKİ KIRIM HARBİ TÜRK ŞEHİTLİĞİNDE ANMA TÖRENİ YAPILDI sitemize 19 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 875 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

UKRAYNA’DAKİ KIRIM HARBİ TÜRK ŞEHİTLİĞİNDE ANMA TÖRENİ YAPILDI

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla 1853-1856 KırımSavaşında şehit olan askerlerin yattığı kabristanda anma törenleri yapıldı.

Törene Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam Cumhuriyeti’nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, Odesa Başkonsolosu Hüseyin Ergâni, KievBüyükelçiliği Askeri Ataşesi Dnz. Kd. Albay Cengiz Fitoz, Akmescit Fahri Başkonsolosu Seyren Osmanov, TİKAUkrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, çeşitli derneklerin mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Anıta çelenk konulmasının ardından bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ukrayna Deniz Kuvvetleri bandosu Türk ve Ukrayna milli marşlarını çaldı. Ardından şehitlerin kabirleri ziyaret edilerek çiçek konuldu ve dua okundu.

Türk Şehitliğindeki törenin ardından Sapun Dağında bulunan İkinci Dünya Savaşında ölen askerler için ayrı bir tören yapıldı.

UKRAYNA’DA, 6’SI GALİÇYA CEPHESİNDE, 1 TANESİ DE KIRIM SAVAŞINDAKİ ASKERLERİN YATTIĞI MEKÂN OLMAK ÜZERE TOPLAM 7 ŞEHİTLİK VAR

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, yaptığı açıklamada “Bugün, 18 Mart Çanakkale zafer günü, aynı zamanda da Şehitler Günü. Çanakkale Savaşı da Türkler için çok önemli bir yere sahip olan bir olay. Çünkü Çanakkale savışında alınan galibiyet Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna kadar götüren bir sürecin başlangıcıydı.”

“Türkiye’nin her köşesinden binlerce insanın vatan savunması için orda olup bir tarih yazdığı bir gündü. Orda hayatını kaybedenler Türkiye’nin her köşesinden bugün Çanakkale’de koyun-koyuna yatıyorlar.”

“Aynı zamanda da dünyanın birçok ülkesinden de insanların şehit olduğu, hayatlarının kaybettiği bir mekân. Bu zaferden sonra Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna bir adım atılmış oldu.”

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale savaşından sonra şöyle demiş “Bugün burada hayatını kaybeden bütün ülkelerin askerleri artık bizim evladımızdır ve kendi topraklarında yatıyorlardır, askerlerin anneleri lütfen üzülmesinler” diyerek çok güzel bir barış sözü söylemiştir. Bu yüzden de bunu Ukrayna’da, belki de yurt dışında en fazla şehitliğimizin bulunduğu bir ülkede anma imkanı bulduk. Ukrayna’da 7 tane şehitliğimiz var. 6’sı Galiçya Cephesinde 1 tanesi de Kırım Savaşındaki askerlerimizin yattığı mekân olmak üzere, toplam 7 şehitliğimiz var.”

“Bizim için yurtdışında böyle bir töreni yapmak bizi çok duygulandırdı. Meclis Başkan Vekilimizle, vatandaşlarımızla bu töreni yaptık. Aynı zamanda Ukrayna şehitlerini de andık burada, karşılıklı güzel bir tören oldu.” Dedi.

KIRIM’DA 175 BİN 300 TÜRK ASKERİ ŞEHİT DÜŞTÜ

İngiltere, Fransa ve Piyemote-Sardinya’nın Rusya’yı Avrupa ve Akdeniz dışında tutmak amacıyla Osmanlı’nın yanında yer aldığı Kırım Savaşında (1853 -1856) sadece Sivastopol kuşatması sırasında yaklaşık 35 bin Türk askeri şehit olmuştu. Kırım Savaşı’nda şehit düşen Osmanlı askerlerinin sayısının 175 bin 300 kişi olduğu tahmin ediliyor.

DSCF1356DSCF1357

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz