- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

UKRAYNA’NIN ASKER YUNUSLARI FİRAR ETTİ

UKRAYNA’NIN ASKER YUNUSLARI FİRAR ETTİ sitemize 13 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 900 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

UKRAYNA’NIN ASKER YUNUSLARI FİRAR ETTİ

 Ukrayna’nın askeri liman kenti Sivastopol’de askeri eğitim verilen 3 yunus ortadan kayboldu

Yunuslar, eğitim sırasında kullanılmaya hazır olan ateşli silahlarla birlikte kaçtı. Hayvanlar 4 saat boyunca arandı ancak bulunamadılar.

Yakın zamana kadar, Ukrayna deniz kuvvetlerinin belirli görevlerini gerçekleştirmeleri için 10 adet Afalina türü yunus eğitilmişti. Eğitim programında belirli alanların araştırılması, sualtı sabotajcılarına ve gemilere karşı saldırı dersleri yer alıyor. Bu görevler için yunusların başlarına bıçak ya da silah takılıyor. Buna ek olarak, limanda veya seferde olan gemilerin korunması amacıyla yunusların sabotajları engelleme dersleri başladı.

Sivastopol’de bulunan Sovyetler Birliği Karadeniz Filosunda 1973-1993 yılları arasında askeri yunus yetiştirme programı gerçekleştirilmekteydi. Eğitimli hayvanlar, denizin dibindeki silahları ve askeri donanımı bulabiliyor, kafalarına sabitlenmiş silah ve patlayıcı ile düşmanın gemilerini ve dalgıçlarını vurabiliyordu. SSCB’nin 1991 yılında dağılmasının ardından askeri yunusların eğitildiği oşinaryum Ukrayna devletine geçti. Yunuslar engelli çocukların tedavisi için kullanıldı. Uzun yıllar sonra askeri yunus yetiştirme programı yeniden başladı.

Askeri yunuslar, Sivastopol’ün haricinde dünyada sadece ABD’nin San Diego kentinde yetiştiriliyor.

asker-yunuslaraskeri-yunus

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz